טיפול בצמחי מרפא

בית מרקחת של הטבע :

צמחי מרפא מהווים חלק בלתי נפרד מהרפואה התזונתית. כשליש מתרופות המרשם – לדוגמה דיגוקסין ( תרופה המאטה את קצב הלב המשווקת גם בשם לנוקסין ), תרופות נגד עוויתות, משככי כאבים ותרופות המשמשות לכימותרפיה – מופקות מצמחים. הגישה לא הייתה תמיד כזו. עד לשנות ה-20 בערך, לימדו את הסטודנטים בבתי הספר לרפואה בשיעורים שעסקו בתרופות להכיר את הערך הטיפולי הטמון בצמחים.

רוקחים נהגו למלא את מדפי בתי המרקחת בצמחי מרפא שאותם רשמו הרופאים בקביעות למטופלהם. אולם, בזמן מסויים בהיסטוריה הועבר הדגש לתרופות תעשייתיות, והגישה להשגת ידע על העולם המופלא של צמחי מרפא נחסמה בפני אנשי המקצוע.

למרות שחברות התרופות הבינו תמיד את הערך הטיפולי שיש לצמחי מרפא, הן תמיד שאפו להשיג כסף רב יותר מזה שניתן להשיג באמצעותם. מאחר שלא ניתן להוציא פטנט על תמציות צמחים וחומרים טבעיים, הרי שאן דרך להפיק מהם רווח גדול.

הגילוי המחודש של תורת צמחי המרפא התרחש במידה רבה הודות לעבודתם של חוקרים באירופה, ששם צמחי המרפא מהווים חלק מהרפואה המקובלת והם מיוצרים על פי אותם סטנדרטים נוקשים כמו התרופות הרגילות. לשם דוגמה, בגרמניה נוהגים הרופאים לרשום מיליוני מרשמים בכל שנה של התמצית הצמחית ג'ינקו בילובה העומדת בתקני הרוקחות. גם בארה"ב ניתן להשיג תמצית מאיכות דומה,אולם הרפואה הקונבנציונאלית עדיין מסרבת להכיר בסגולות המרפאות של הצמחים.

מספר דוגמאות לסגולות צמחי המרפא :
צמח מרפא כורכום
רקע : הכורכום הוא תבלין נפוץ מאוד בעולם ובעיקר ביבשת אסיה. צמח זה נחשב כבעל סגולות ריפוי רבות ברפואה האיורודית ( הרפואה ההודית ), בעיקר כמטהר, וברפואה הסינית משתמשים בוצמח זה בטיפול בצהבת בעיקר בגל תבעו הצהבהב. לארונה נחקר רבות בגלל יכולותו האנטי סרטנית ואנתי מוטגנית.
חלק בשימוש : שורש
חומרים פעילים ושימושים רפואיים : החומר הפעיל העיקרי הוא הכורכומין ולו מגוון רחב של פעילות מרפאת. הכורכום מגן מפני נזקי של רדיקלים חופשיים כאנטי אוקסידנט, מוריד תגובה דלקתית על ידי הורדת רמות היסטמין ויתכן גל על ידי הפרשת קורטיזון פנימי. הוא מגן על הכבד מפני רעלים ומשפר זרימת דם. משתמשים בצמח זה בעיקר בבעיות כבד ובבעיות עיכול בגלל יכולתו לשפר זרימת מיצי מרה. הוא נחשב מאזן רמות ויעיל במצבי דלקת כגון ראומטיזם.

צמח מרפא ג'ינקו בילובה :
מופק מזן העצים העתיק ביותר בעולם והוא החשוב מבין התרופות המבוססות על צמחי מרפא. ידוע כי הוא ממריץ את הפעילות השכלית ואת זרימת הדם בכלי הדם ומהווה הגנה למוח, לכבד לעיניים ומחזור הדם. למעלה מ-300 מחקרים מצביעים על כך שג'ינקו בילובה מסייע לזרימת טובה יותר של דם בגוף, במיוחד במוח, שם הוא מקדם את הזיכרון ואת הפעילות המנטלית ושומר עליהם, אפילו בקר חולי אלצהיימר. זרימת דם טובה יכולה אף לייצב את קצב הלב. לעזור לגברים לשמור על זקפתם.
נטילת תמצית הצמח יכולה לסייע גם במקרים של קטרט, מחלות רשתית העין, ניוון מקולרי, טיניטוס, סחרחורת, אסתמה, כאבי ראש, תסמונת קדםוסתית ודיכאון.
רול, מונע משומני הדם להידבק לדפנות העורקים ומפחית את יתר לחץ הדם. הוא גם מעכב את הפרשת הטרומבוקסן B2 בגוף, חומר הגורם לכיווץ כלי הדם ודרכי הנשימה.
צמחי מרפא לחיזוק מערכת החיסון

פטריות מרפא :

רוב הפטריות בעלות יכולת הריפוי הגבוהה ביותר הן גם הפטריות הטעימות ביותר.
אומנם לכל אחת מהפטריות יש טעם שונה וסגולות טיפוליות שונות. אולם לכולן יש יכולת לבנות כושר גופני, לחזק את המערכת החיסונית ולקדם את הבריאות שלנו באופן כללי.
פטריית שיטאקי : מאחר שפטרייה זו מהווה חלק מרכזי בתפריט היפני, יש לה הסטוריה ארוכה ביותר של שמירה על בריאות הגוף. יש תקווה שפטרייה זו תועיל בטיפול בסרטן. את הלנטינן, המרכיב הפעיל החזק ביותר המצוי בפטריית השיטאקי, נוהגים לתת דרך הווריד מאחר שיש ספק אם הוא נספג ביעילות כאשר נוטלים אותו דרך הפה.

פטריית ריישי : פטרייה זו היא התרופה כנגד שחיקה. היא מחזקת ומעצימה באופן כללי את התחושה הטובה שלנו, יש לה פעילות ספציפיתיותר, כמו טיפול באלרגיות וויסות של קרישת דם ולחץ דם.
פטריית מייטאקי : התוספים המכילים את החומר הפעיל במייטאקי הצליחו למנוע את התפשטותם של גידולים ממאירים. לרוע המזל, לא נערכו מחקרים הבודקים את השפעת המייטאקי על בני אדם. עם זאת, רופאים רבים עשו שימוש בפטרייה זו בהצלחה מרובה.

פטריית פוליסכריד K : לאחר זמן רב התגלה ממצא מרגש : חומר המופק מפטרייה, המסייע בטיפול בסרטן ושיהיה בקרוב זמין בארה"ב. ביפן משתמשים בו כטיפול שגרתי לאחר ניתוח, ומחזור המכירות השנתי שלו מגיע למיליונים.
צמחי מרפא לחיזוק הכליות :

  • EUPATRIUM – מונע הצטברות של אבנים בכליה.
  • פטרוזיליה – ניקוי כליות וטיפול מניעה לפרוסטטה.
  • ZEA MAYS – ( מחזק זרימת שתן ).
  • URTISA ( מחזק פעילות כליות ושלפוחית השתן, חשוב לשמירה AGROPIRON

צמחי מרפא מומלצים לטיפול במגרנות :
גינקו בילובה, גינג'ר, ג'נסינג, מנטה, רוזמרין.

תוספי תזונה מומלצים למגרנות :

Q 10
מולטי ויטמינים – מינרל לגברים
אומגה 3
ויטמין B3 ,B6 + קומפלס B.
קולין
חומצה פאנטונית ( B5 )
ויטמין C
 
מאכלים שאסור לאכול :
פחממות, סוכרים, שומני טראנס, אלכוהול, אוכל תעשייתי, דגים מעושנים ומלוחים, לא לעשן, לא לאכול נקניקים, מוצרי חלב, חיטה ולחם לבן, שוקולד.

הסיבות הגורמות למיגרנה :

לחץ ומתח נפשי, שיבוש שעות השינה הסדירות, שינויים במזג האוויר, חוסר סדר בארוחות, ריחות מסוימים, מזונות מסוימים, גבינות עשירות בשומן ויין אדום…
מומלץ : לשמור על ארוחות מסודרות על מנת לשמור על רמת סוכר תקינה, שמירה על שעות שינה מסודרות על מנת לא לשבש הפרשת סרוטנין, הקפדה על שתייה מרובה.
טרשת עורקים :
יין אדום : תפקיד חשוב מניעה וטיפול בטרשת עורקים. חיזוק שריר הלב, מניעת התקפי לב, טיפול בשומנים בדם.
PROPOLIS : טיפול בדלקות כלי נשימה וגם בכלל הדלקות, כולל בעיות עיכול, כמו גסטריטיס. דלקות גרון, סינוסיטיז, חיטוי של פצעים וחיזוק מערכת החיסון.

ALLIUM  SATIVUM : שום : מניעה וטיפול בטרשת עורקים, הורדת כולסטרול, איזון לחץ דם חיזוק מערכת החיסון, טיפול בזיהומים בגוף.
HYPERICUM : פחדים וחרדות, אולקוס, גסטריטיס, מניעה וטיפול במחלות חורף, מאזן מערכת עצבים, מחזק כליות, מצוין להרטבת לילה ויום.
ASTRAGALUS : מחזק מרכת חיסון, אדפטוגן, סוגר שערים, אנטי ויראלי אנטי בקטריאלי, טוב לחורף טוניק, הולך טוב עם גינסיג כמו כן טוב ביחד עם גינקו בילובה.
UNCARIA : סרטן, איידס , הרפס, דלקות פרקים, דלקות בעצבים, דלק סייטיקה ( בפנים ). כל מה שקשור למערכת החיסון.
LA PACHO : סנירגיסט ( מחזק אחד את השני ) של אונקריה בעל אותם תכונות, חשוב לתת אותם יחד.
ECHINACEA : את שלושת הזנים שלפננו, חובה לתת אותם ביחד ( S P F ). מטפל במערכת חיסון, וירוסים, חיידקים, מחלות חורף, אלרגיות, אולקוס, דלקות בדרכי נשימה.

SAMBUCUS : טוניק למערכת נשימה, מניעת מחלות חורף, טיפול לשיעול טוב לתינוקות.
LIME : כל מה שקשור למערכת החיסון.LIME : מנקה כבד, מחזק מערכת חיסון, מטפל לבעיות לב ולחץ דם, צורת טיפול : שותים לימונדה.
MELISSA  : מחזק מערכת חיסון, מרגיע בעדינות, טוב לאנשים אשר חולים בליווי עצבנות.
CENTELLA ASIATICA – GOTU COLA : הפרעות קשב וריכוז A D D, מטפל בייתר אקטיביות שיפור פעילות המוח, אמנזיה, אלצהיימר במידה מסויימת, חיזוק מערכת החיסון, יחד עם גינקו מאפשר לתת אותו לאנשים הצורכים תרופות לדילול דם.
משקאות מומלצים :
תה לשיפור זרימת הדם בגוף

3 מנות עלי ג'ינקו בילובה
2 מנות עלי סרפד
2 מנות עלי רוזמרין
1 מנה שורש זנגביל מיובש וקצוץ ( או חצי מנה מהשורש הטחון ).
1 מנה אבקת קינמון
1 מנה תרמיל הל
1 מנה גבעול ועלים של צמח האכילאה
אופן הכנה :

  • 1. הכניסו לקופסת פח אטומה או לצנצנת כהה את הג'ינקו בילובה , הסרפד,

הרוזמרין, הקינמון, ההל והאכילא, ערבבו ואחסנו במקום קריר חשוך ויבש.

  • להכנת תה , כתשו כמות קטנה מהתערובת עד שתתקבל אבקה. השתמשו ב-1 כפית (5 מ"ל ) מהאבקה לכל 1 כוס ( 250 מ"ל ). הכניסו לקומקום תה

מחומם מחרס, הוסיפו עוד 1 כפית ( 5 מ"ל ) מהתערובת ושפכו מים רותחים
על צמחי המרפא. כסו את הקומקום והכניסו פקק לפיה. השרו למשך 15 דקות וסננו לספלים, לבריאות…