טיפול בסוכרת

סוכרת מסוג 1 משפיעה על מליוני אנשים ברחבי העולם, אוכלוסיות לבנות בעיקר נתונות בסיכון גבוה במיוחד, אוכלוסיות ממומצא אסיאתי או אפריקאני נמצאים בסיכון נמוך להתפתחות מחלה זו. סוכרת סוג 1 מוגדרת כמחסור באינסולין בגלל הרס התאים מייצרי-התאים בלבלב . הלוקים במחלה זו תלויים בזריקות אינסולין, כדי לשלוט ברמת הסוכר בדם.

נתונים שנאספו במשך 40 שנה מצביעים על כך ששכיחות הסוכרת מסוג 1 גדלה פי 5. מחלה זו מתפתחת בגיל הנעורים. מחקרים העלו כי מספר הילדים שסובלים מסוכרת מסוג 1 מרקיע שחקים.

בסוכרת מסוג 2 התאים אינם מסוגלים להשיג את הגלוקוז שהם זקוקים לו לצרכי אנרגיה, בגלל עמידותם לאינסולין. במצב זה הגוף מפרק שומנים לצורכי אנרגיה, והתוצאה היא חדירת חומצות שומן אל הדם : הן גורמות לחוסר איזון כימי שמכונה "חמצת סוכרתית".

טיפולים רפואיים : אחרי אבחון סוכרת רושמים הרופאים לחולה תרופות להורדת הגלוקוז בדם או אינסולין. רק לעיתים רחוקות הם מתייחסים לגורמי המחלה התרופות שקיימות היום כוללות : מטמורפין ( גלוקופאז ), מעכבי ספיגת גלוקוז, רפאגלניד, סולפוניל-אוריאה.

המטמורפין מוריד את רמת הסוכר בדם, מכוון שהוא מונע שחרור טבעי של מאגרי גלוקוז על-יד הכבד, וכך הוא מפריע למעיים לספוג אותו מפחמימות שנכנסות לתוכם דבר העלול לפגוע בתפקודם של האברים והמערכות בגוף. מעכבי ספיגת גלוקוז נועדו למנוע מאנזימי העמילז ( מפרקי עמילן ), שנוצרים על-ידי הלבלב, לעכל פחמימות. ההנחה היא שבכך נמנעת עלייתה של רמת הסוכר בדם.

הרפאגליניד והסולפוניל-אוריאה נועדו לגרום ללבלב לייצר תוספת אינסולין בגופו של החולה, כשרמתו של הורמון זה כבר גבוה בדמו. תרופות אלה, שניתנות בתכיפות רבה, מזיקות מאוד, והן גורמות בין השאר לתת-סוכר בדם. עודף אינסולין בדם עלול לפגוע בצורה חמורה בכלי הדם, והתוצאה תהיה נזקים דומים הנגרמים על-ידי סוכר גבוה.

תרופות להורדת הגלוקוז דרך הפה או אינסולין בזריקות אינן מסייעות בהגברת ספיגתו של הגלוקוז על-ידי התאים.

תרופות להורדת הגלוקוז בסוכרת סוג 2 על אף שהם מסוגלות לשלוט זמנית בתסמינים להוריד את רמת הסוכר בדם, הן אינן מתייחסות כלל לגורם להפרעה זו. אחת הבעיות בתרופות מסוג זה היא שהן עלולות לאבד  ביעילותן במשך הזמן ולהשפיע על תפקוד לקוי של הלב , עלייה במשקל, רמות גבוהות של כולסטרול וטריגליצרידים, בחילה, שלשול, עצירות וכאבי בטן.

הטיפול בגורמים : כדי לעזור לגופכם לרפא את עצמו ולסלק את הגורמים לתסמיני הסוכרת ( בעיקר סוג 2, אפשרי גם בסוג 1 ), הימנעו מאכילת חלבון מהחי כגון בקר, דגים, עופות ביצים, גבינות וחלב פרה. (  קיימות היום ראיות רבות לכך ששתיית חלב פרה בילדות מגבירה את הסיכון לסוכרת סוג 1. חוקרים דיווחו ב- DIABETES

( 2000 ), כתב-העת של האגודה האמריקאית לסוכרת, על מחקר שבו מצאו שילדים ששתו יותר מחצי הליטר חלב פרה ביום, והייתה להם היסטוריה של סוכרת במשפחתם, נטו למחלה זו פי 5 יותר מילדים ששתו כמות פחותה של חלב ).

חוקרים מניחים שחלבון מסוים שבו גורם למערכת החיסונית לתקוף תאים מייצרי-אינסולין בלבלב, ( סוכרת אוטואימונית ).

הימנעו ממזונות מעובדים וממזונות קפואים, מוצרים משומרים. השתמשו בשמנים ושומנים בריאים כגון שמן קוקוס, שמן זית, שמן שומשום, כולם בקבישה קרה. לא לאכול מאכל שבושל בתנור מיקרוגל. כדי לשקם ולרפא את תאי הלבלב שניזוקו קחו ג'ימנמה ( גורמאר ), ושמן נר הליה.

מומלץ לאכול רק מאכלים שיוצרו על-ידי הטבע, כגון פירות, סלטים טריים, ירקות מבושלים, דגנים, קטניות, אגוזים זרעים ועוד… הימנעו מסוכר וממזונות עמילניים כגון פסטה ( מקמח לבן ) ותפוחי אדמה, פרט לסטיביה, קסיליטול או דבש. הימנעו ממתקים מלאכותיים כדי למנוע את הפרעתם לתהליך החלמתכם.

הבריאות תלויה בשאלה כיצד נכון לנהוג עם בגופכם כדי לשמר את הנכס היקר ביותר והיסודי שבבעלותכם. אפשר להפוך לגורם פעיל הלוקח אחריות בשמירה על הבריאות ובחירת דרכי הטיפול הנאות בגופכם ובאיכות חייכם.

הטיפול בצמחי מרפא

 בסוכרת מסוג 1 עיקר הטיפול יתמקד בתמיכה כללית, הורדת כמות האינסולין המוזרקת ומניעה של הידרדרות נוספת ונזקים עתידיים. בסוכרת מסוג 2 מטרת הטיפול הצמחי תהיה לווסת את קצב כניסת הסוכר אל מחזור הדם כדי למנוע היפרגליקמה וניסוי שיקום תאי הלבלב. בשני המקרים יש להביא בחשבון את התמונה הבריאותית השלמה של המטופל והתייחסות : לרמות גבוהות של שומנים בדם, נזקים חימצוניים, יתר לחץ דם, חולשה, עייפות, השמנת יתר וכו'

סוכרת הצעות לתוספים

לשם שמירה על בריאותנו הכללית, כולנו חייבים לצרוך בכל יום לפחות 500 מ"ג ויטמין C. מומלץ להתחיל לצרוך כמות של 1 גרם ביום ולאחר שבוע אפשר להגדיל את הצריכה ל- 1.5 גרם ליום במספר מנות במהלך היום, ובזמן הארוחות.

הערה , כאשר מפסיקים לצרוך את הוויטמין לעשות זאת בהדרגה.

מומלץ להוסיף לתזונה אנזימי עיכול. אנזימי עיכול תורמים לריכוז טוב יותר של וויטמיןC בדם.

לאנשים הסובלים מסוכרת, או מבעיה הקשורה לאינסולין נכון יהיה לבחור במזונות האלו :

ירקות ירוקים כהים, מיץ לימון, פלפל אדום, עגבנייה, כרוב, ברוקולי, פירות הדר, תותים, פפריקה, חרדל וחזרת. המזונות הללו מכילים גורמים הנלווים לוויטמין C, התורמים להגברת יעילותם של התוספים.

לידיעה כללית, וויטמין C מציל את הכולסטרול מסוג  ldl  מהתחמצנות. זהו התהליך המסוכן, שבו הסוג "הרע" של הכולסטרול מצטבר על הדפנות הפנימיים של העורקים.

וויטמין C  חיוני לבריאות הלב. נוכחותו של וויטמין C  בגוף מקטינה את כמות הכולסטרול הכללית הנספגת מהמזון.

וויטמין C חיוני על פיקוח רמת הסוכר בדם ומסייע במניעת ההצטברות של הכולסטרול והוא גם מגן על הגוף מפני הנזק שנגרם מרמת סוכר גבוהה בדם.

צמחים לטיפול בכלי דם ומניעה של סוכרת :

 GIMNEMA  ,ZEA- MAY ,TARAXACUM ,SALVIA ,VICCINIUM

אוכמניות  : ( טיפול בסכרת A ' B טיפול בכלי דם נימים ועורקים ).

תמצית שום : ( מוריד כולסטרול וטרשת עורקים, מוריד לחץ דם, מחזק כליות, עשיר בוויטמין B ). מומלץ 10-20 טיפות פעמיים ביום עם האוכל.

פעילות גופנית :

פעילות גופנית הינה חלק חשוב מהטיפול המשולב בסוכרת משני הסוגים. בזמן ביצוע פעילות גופנית ישנו ניצול מוגבר של סוכרים על-ידי השרירים, מצב הגורם לירידה ברמות הסוכר בדם לאחר מאמץ. אפקט זה מתקיים כ-24 שעות מסויים פעילות הגופנית והמאמץ. לכן פעילות גופנית סדירה עשויה לעזור באיזון רמות הסוכר בדם. פעילות הגופנית גם תומכת בשיפור הרגישות לאינסולין, להעלאה של רמות HDL, הורדה ברמות טריגליצרידים ושמירה על משקל תקין.

מוזמנים לשלוח שאלה המציגה את בעייתכם ואנו נשיב בהקדם…